علت روشن نشدن جاروبرقی

چرا جاروبرقی روشن نمیشود ؟ این سوالی است که بسیاری از کاربران قبل از تعمیر جاروبرقی خود از تعمیرگاه ما پرسیده اند اگر میخواهید بدانید که علت روشن نشدن جاروبرقی چیست حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید ما در این صفحه تمامی دلایل روشن نشدن جاروبرقی های سامسونگ ، ال جی ، دوو ، اسنوا ، الکترولوکس ، ناسیونال ، پاناسونیک ، آاگ ، کنوود ، فلر ، پارس خزر ، بوش ، زیمنس و سایر برند ها را بطور کلی بررسی کرده ایم .

علاوه بر بررسی و توضیح دلایل روشن نشدن جاروبرقی ما نحوه تعمیر و رفع روشن نشدن جاروبرقی را بصورت کامل از 0 تا 100 توضیح داده ایم با تعمیر VIP همراه باشید .

اقدامات اولیه در زمان

در خیلی از مواقع به علت قطع بودن برق یک پریز با روشن نشدن جاروبرقی روبرو میشود ، شاید الان که در حال خواندن این مطلب هستید خیلی ساده بنظر برسد اما در بسیاری از مواقع این مورد مشاهده شده است .

در ابتدا پریز برق را چک کنید و مطمئن شوید دو شاخه به صورت کاملا به پریز متصل است ، برای چک کردن پریز میتوانید از یک سشوار استفاده کنید .

در برخی از مدل های جاروبرقی از تبدیل 3 به 2 در سر ورودی پریز استفاده میشود ( همانند شارژ موبایل ) این تبدیل را نیز میتوانید تعویض کنید تا مطمئن شوید مشکل از تبدیل نمیباشد .

بیش از 50% مواقع با راهنمایی تلفنی و انجام موارد بالا مشکل روشن نشدن جاروبرقی رفع میشود پس حتما به آن دقت کنید .

عواملی که رابطه مستقیم با روشن نشدن جاروبرقی دارند به ترتیب زیر میباشند .

  1. کلید پاور
  2. برد الکترونیکی ( مدل های جدید مانند سامسونگ و ال جی )
  3. پتانسیومتر ( مدل های قدیمی مانند ناسیونال ، پاناسونیک ، الکترولوکس و پارس خزر )
  4. سیم جمع کن
  5. موتور
  6. سیم کشی
چرا جاروبرقی روشن نمیشود ؟ کلید پاور را چک کنید

کلید پاور یا دکمه روشن خاموش جاروبرقی یک مدل کلید تک سویچ میباشد ، هر بار که شما این دکمه را فشار میدهید یکبار مسیر برق را وصل و یکبار مسیر برق را قطع میکند این روال بصورت متوالی در حال انجام میباشد .

البته در مدل های قدیمی مانند ناسیونال ، پاناسونیک ، آاگ ، الکترولوکس از کلید های دو سویچ استفاده میشود .

چنانچه این کلید در اثر اتصال کوتاه یا از بین رفتن پلاتین ها دچار خرابی شود دیگر قادر به روشن و خاموش کردن جاروبرقی نیستید .

زمانی که میخواهیم یک جاروبرقی خاموش را عیب یابی کنیم اولین مرحله برای تشخیص چک کردن کلید پاور میباشد .

برای چک کردن کلید پاور نیاز به یک مولتی متر میباشد .

مشکل در برد الکترونیکی

مسیر برق ورودی جاروبرقی ابتدا سیم جمع کن و سپس برد الکترونیکی میباشد ، برد جاروبرقی بعنوان کنترل گر عمل میکند ، چنانچه برد در اثر نوسان برق ، وارد شدن ضربه یا سوختن قطعات منبع تغذیه دچار مشکل شده باشد یا با اصطلاح سوخته باشد جاروبرقی شما روشن نمیشود .

برد الکترونیکی قابل تعمیر میباشد اما تعمیرات آن بسیار تخصصی میباشد و حتما باید بدست مهندسان الکترونیک انجام شود .

بسیاری از تعمیرگاه ها با حذف کردن برد و یکسره کردن آن اقدام به تعمیر روشن نشدن جاروبرقی میکنند که اینکار بسیار غلط میباشد ، تعمیرگاه لوازم خانگی تعمیر vip تمامی برد های الکترونی جاروبرقی را تعمیر و بدونه تغییر مثل روز اول به مشتریان تحویل میدهد .

پتانسیومتر سومین دلیل روشن نشدن جاروبرقی

در مدل های قدیمی جاروبرقی یک پتانسومتر ( ولوم یا ریل ) میزان قدرت مکش جاروبرقی را تعیین میکند ، این پتانسیومتر با تغییر مقاومت در حالت های مختلف میزان چرخش موتور را تعیین میکند .

اگر این قطعه در حالت قطع یا اتصال کوتاه باشد علت روشن نشدن جاروبرقی ما میشود .

در صورت ورود گرد خاک ، شکستن پتانسیومتر این قطعه برق را به موتور نخواهد رساند ، در این حالت باید قطعه تعویض و قطعه جدید جایگزین شود .

برای تست پتانسومتر از مولتی متر باید استفاده کرد و مقاومت آنرا در حالت های مختلف اندازه گیری کرد .

قطعی در سیم جمع کن باعث روشن نشدن جاروبرقی میشود

سیم جمع کن بدلیل استفاده نادرست در برخی از موارد دچار قطعی میشود ، البته ممکن است به علت استفاده مکرر از جاروبرقی ( 8 تا 10 سال ) پلاتین های سیم جمع کن دچار اتصال کوتاه یا قطعی بشوند .

وارد شدن ضربه به جاروبرقی ( افتادن از دست کاربر ) ممکن است پلاتین ها جابجا یا سوکت ها از جای خود خارج شوند .

در هر صورت یکی از دلایل اصلی روشن نشدن جاروبرقی سیم جمع میباشد ، برای رفع این مورد باید جاروبرقی را به کارگاه تعمیرگاه جاروبرقی ببرید .

چرا جاروبرقی روشن نمیشود ؟ موتور سوخته است !

یکی از علائم سوختن موتور جاروبرقی روشن نشدن جاروبرقی میباشد ، موتور از یک سیم پیچ اصلی تشکیل شده است در صورتی که این سیم پیچ دچار قطعی یا اتصال شود به اصطلاح موتور جاروبرقی سوخته است .

برای رفع این مورد موتور جاروبرقی باید تعویض شود برخی از تعمیرگاه ها بجای تعویض اقدام به سیم پیچی مجدد جاروبرقی میکنند که اینکار تنها برای مدت محدودی مشکل روشن نشدن جاروبرقی را رفع میکند اما بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی ( در برخی موارد کمتر از یکماه ) دوباره موتور جاروبرقی خواهد سوخت پس حتما آنرا تعویض کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با نمایندگی